Czech freestyle bmx association - Česká freestylová bmx asociace - CFBA


Czech freestyle bmx association

Česká freestylová bmxová asociace

Zpět na novinky

Česká výprava na MS 2021

 

Výjezd očima Jakuba Bendy:

Má cesta začínala ve Stráži, naložil jsem všechny věci do svého auta, vyrazil směr Praha. V Praze jsem na cyklistickém svazu vyzvedl dodávku, vyzvedl Kačku a následně Martina. Udělali jsme rychlou zastávku v obchodě pro jídlo a pití na cestu. V úterý v 17:00 jsme vyrazili směr Montpelier Francie. Na zarezervovaný hotel jsme dorazili v dopoledních hodinách ve středu. Následoval rychlý check - in na hotel. Chvilkový odpočinek a od 16:00 nás čekalo akreditace výpravy a potvrzení jezdců. Následoval Team manager`s meeting na kterém se řešila budoucnost Freestyle BMX. Kde bude další MS, ME, informace ohledně OH. Řešilo se toho hodně a vlastně se nevyřešilo vůbec nic. Díky situaci ohledně Corona viru si není vedení UCI ničím jistý ohledně následujících let a pořádáním závodů. Jediné čím si je UCI nyní jistý je že MS v roce 2023 bude v Glasgow. To je jediný fakt, kterým si je UCI nyní jistý. Ohledně OH 2024 si nyní UCI není jistý, zatím to vypadá, že se počet závodní rozroste na 12 pro muže i ženy.  Po tomto meetingu jsme si dali večeři a následoval meeting trenérů. Na kterém se probírali akorát věci ohledně MS na kterém zrovna jsme. Hlavně ohledně corona viru, testování, bezpečnosti, jak budou probíhat tréninky atd atd. Nic, co by bylo pro širší veřejnost podstatné. 

Ve čtvrtek dopoledne čekal Kateřinu první trénink. První seznamování s parkem. Po celou dobu tréninku jsem byl s Kateřinou na plošince. Řešili jsme spolu její jízdu snažili se najezdit, co nejvíc částí parku. A já jsem měl po jejím hodinovém tréninku dobrý pocit a troufám si říct, že i Kateřina. Odpoledne toho dne měl trénink ještě Martin Habada, který jde zkušený jezdec, který přesně věděl, jak se má park najezdit dle svých jezdeckých zkušeností. 

Páteční den byl ve znamení kvalifikace. První na programu dne byla kvalifikace žen. Předtím ještě měla Kateřina 45 minutový warm-up ve které jsme dořešili poslední detaily jejích jízdy a mohlo se jít na to. Kateřina zajela dvě krásné a čistě kvalifikační jízdy. Nejsem zde od toho abych soudil zda do finále postoupit měla, či ne. Ale finále jí uteklo pouze o 0.10 bodu. To znamená, že nám přivezla domů krásné 13. místo z MS ve Freestyle BMX. Ještě jednou velká gratulace Kačko. 

Odpoledne toho samého dne nás čekala kvalifikace můžu. Martin Habada měl první jízdu krásně našlápnutou a čistou. Bohužel v závěrečné části své jízdy nedotočil fronflip a spadl. Druhá kvalifikační jízda se Martinovi bohužel také nepovedla a spadl uprostřed své jízdy. Velká škoda, park měl Martin naježděný hezky. Bohužel i to je součást BMX. Důležité je, že krom pár naraženin je Martin naprosto v pořádku. Tím jsme uzavřeli páteční kvalifikace. 

Sobotní dopoledne jsme zahájili potvrzením Martin Dražila do kvalifikace ve flatlandu. Bohužel tato disciplína je mimo mé chápání. Několikrát jsem během tréninku s Martinem mluvil. Cítil se dobře, říkal že se mu jezdí skvěle. Na obličeji měl úsměv. Troufám si tedy tvrdit, že po tréninku byl spokojený a měl připravenou svou jízdu na 100%.

V neděli krátce po poledni měl Martin Dražil svou kvalifikace. Celá česká výprava mu fandila a držela palce. Bohužel dle Martinových slov se mu jízda nepovedla ani trošku a celý zbytek dne byl sám na sebe značně naštvaný. Dle mého názoru 13. místo není úplně nejhorší výsledek, ale Martin sám od sebe asi vyžadoval více.  Tímto další reprezentace našich sportovců na MS skončila. 

V pondělí jsme kouknuli na finále žen a pak finále můžu. Úroveň kam se BMX posouvá je neuvěřitelná a jsem zvědavý kam to bude jen pokračovat. Při sledování finále můžu mi chyběla trošku rozmanitost triků a samotných jezdců, ale to je jen má malá osobní poznámka. 

Po finále mužu jsme vyrazili na cestu zpět do Prahy, cestou jsme se několikrát prostřídali v řízení. Já jsem odevzdal na svazu půjčenou dodávku a vyrazil domů na sever. 

Co jsem si z MS odvezl jako trenér, či jako samotný jezdec. Je potřeba jezdit, pracovat na sobě a jezdit, co nejvíce světových závodů abychom jako Česká Republika byli schopni konkurovat celému světu. Že bychom byli extrémně pozadu se říci nedá, ale mezery tam jsou. 

Závěrem bych chtěl poděkovat českému svazu cyklistiky a české freestyle bmx asociaci za podporu.

 

Publikováno 20.6.2021, Autor: Erik Figar, Zobrazeno: 876×