Mistrovství České republiky ve Freestyle BMX 2024
PARK & FLATLAND

7. září 2024 hostilo tuto velkou událost po 2 letech opět město Brumov Bylnice. Horký (po)letní den, napínavá podívaná, noví mladí talenti, stylové polety i neskutečné trikové kombinace a velkolepé finále. Seznamte se s našimi novými mistry:

Pod hradem znělo skandování ,,Broža na hrad!"

Mistrovství České Republiky 2024. Jeden z největších závodů sezóny, alespoň pro většinu Českých jezdců v disciplínách park a flatland. Náročné přípravy zakončené sobotním ránem a otevřením brány do Brumovského bikeparku. V parku už to lítá a okolí parku se plní fanoušky, kteří si během dopoledních tréninků užívají bohatý doprovodný program celé akce.

Krátce po 12 hodině startuje kvalifikace juniorů. Je zde vidět obrovský progres mladých kluků i holek, kteří si s poměrně velkým parkem v Brumově hladce poradili. Využít celý park většině nedělá problém a i když se jedná teprve o kvalifikaci juniorů tak už se jezdci točí přes hlavu, roztáčí tailwhipy a protahují nohandy v parádních výškách.

Jen dojíždí poslední junior svou jízdu a po krajích skateparku už čekají profíci jak hladoví vlci na kus žvance. Pár minut na rozehřátí a jde se na to. Kvalifikace elite man začíná. Jezdcům se počítá průměr z obou jízd a tak každý pád nebo škobrtnutí oddaluje vidinu na finále. Přelety přes celý park nebo kombinace 4 triků v jednom letu nenechávají publikum v klidu, atmosféra v parku je velkolepá.

Stejně tak jako další disciplína kterou je flatland. Z otoček po předním/zadním kole se motá jazyk i speakerům. Publikum žasne jaké triky lze na kole provádět aniž by se kola odlepila od země.

Chvilka na to ochladit rozpálené hlasivky limčou nebo pivkem ve stáncích s občerstvením a hurá na finále. Junioři ukazují že si zaslouží na MČR svou kategorii, Matěj Kristín ukázal velkou zásobu triků v perfektním provedení a s pořádnou výškou díky čemuž obsadil 3. místo na stupních vítězů. Druhý flek bral Vojtěch Klos, který se nebál ukázat že už i mladí borci točí salta a tailwipy při závodních jízdách. Vojtěch Sláma předvedl kombinace perfektně provedených triků spolu s originalitou a výškou při finálové jízdě a stal se tak juniorským Mistrem České Republiky. Holky si park také natírají na chleba. Teprve 7 letá Anežka Dragounová si odváží krásně druhé místo. Kristýna Vaňková s jízdou plnou triků obsadila první místo a získala juniorský titul Mistryně České Republiky.

Pozornost opět přebírá flatland. Na 3. místo to dostatečně roztočil Adam Pekař s parádní dynamickou jízdou. Druhé místo ukořistil Jan Stavárek který předvedl spoustu technicky náročných triků. První místo a titul Mistra České Republiky v disciplíne flatland obhájil nikdo jiný než Martin Dražil s jízdou světového formátu.

Hřeb celé akce, finále elite mužů a žen. To že dámy mají přednost platí i v BMX a tak finále žen odstartovala Iveta Maňasová která přesto že jezdí velmi krátce brala 3. místo. Na 2. příčce se umístila Nikol Přikrylová čímž ukazuje že po zranění zápěstí je zpět ve hře. No a koho by napadlo že pouhých 5 měsíců po porodu Kačka Jalůvková zajede 1. místo a tím získá titul Mistryně České Republiky? Za to jí patří velký respekt.

Diváci jsou připraveni odevzdat vše co v nich zbylo a podpořit tak jezdce ve finále elite mužů. Počítá se už pouze lepší jízda a proto jezdci vytahují ty největší esa z rukávu jako dvojité salta, transféry které ten den nikdo neskočil a mnoho dalšího. Na bednu však mohou jen ti nejlepší. Jedním z nich je Tomáš Beran který i se zraněným prstem dokázal ukořistit 3. místo jízdou plnou náročných triků a kombinací. Druhé místo si vyjel Zdenda Pešek s velmi dynamickou jízdou kombinující stylové a obtížné triky v té největší výšce. Na první místo to ale nestačilo, to totiž obsadil Honza Broža, který předvedl jízdu plnou triků a skoků světové úrovně od začátku až do konce a dojel si tak pro vysněný titul Mistra České Republiky.

Po slavnostním vyhlášení se rozjela O Black Street afterparty přímo v Bikeparku, oslavili se tak úspěchy i neúspěchy celého dne a ukončila se tak další vydařená akce.

Za celý tým Czech Freestyle BMX Association děkujeme všem partnerům akce, lidem kteří se podíleli na přípravách a průběhu akce, divákům a jezdcům za skvělou atmosféru.

TH

Oficiální aftermovie MČR FBMX 2024