Aktuality

22. - 26. května 2024
Pannonian Challenge 2024

Do Chorvatského Osijeku se na letošní ročník mezinárodního C1 závodu vydala z ČR početná skupina reprezentantů. Dva jezdci v kategorii Amatér a 9 reprezentantů startovalo v Elite Men. Do semifinále se jich probojovalo 6 a až do finále se podíval Miki Řehořík a Tomáš Beran, kteří si vybojovali 10. a 7. místo.
Celou reportáž z akce opět přináší Tomáš Frýdek

8. - 12. května 2024
Světový pohár - FISE Montpellier

V první půlce května se česká reprezentační výprava zúčastnila zastávky světového poháru ve francouzském Montpellier. Do 3 kategorií se tentokrát vydali ve složení Jan Broža, Martin Habada, Jakub Meloun a Franta Bližňák za park, Martin Dražil za flatland a Martin Šiman za street. Jak si vedli se dočteš v reportáži od Toma Frýdka.

27- 28. dubna 2024
CFBA na Prague Bike Festu

Celý víkend od 26. do 28. dubna proběhl ve znamení kola. CFBA se jako jeden z vystavovatelů podílela na již druhém festivalu cyklistiky Prague Bike Fest a rozhodně se bylo na co dívat.
Stánek CFBA, bmx kola na půjčení pro děti, soutěže, ale také CFB INVITATIONAL BMX JAM či vyhlášení ankety CFB Awards.
Reportáž z víkendu tentokrát přináší Tomáš Frýdek.

20. dubna 2024
Dražil zlatý na HFC1 v Maďarsku

Na první letošní C1 závod se vydala parta flatařů do Maďarska ve složení Martin Dražil, Filip Votroubek a Adam Pekař. Jak se měli a jak si vedli si můžeš přečíst v reportu od Martina.

14. prosince 2023
Rozhovor ČSC s Erikem Figarem o rozvoji Freestyle BMX 

Patří mezi průkopníky a tahouny Freestyle BMX v České republice. Erik Figar je reprezentačním trenérem této progresivní disciplíny, pořádá závody, trénuje mládež, šéfuje oddílu v Brumově-Bylnici. Nově je také porotcem UCI pro řízení mezinárodních závodů.
Nejen olympiádu, ale i stav českého Freestyle BMX a další témata, s Erikem probrali v rozhovoru pro Český svaz cyklistiky.

26. listopadu 2023
Hungarian Flatland Cup

Letos poslední reprezentační výjezd absolvovala parta Flatland jezdců do Budapešti. Kromě flatlandové stálice v české reprezentaci Martina Dražila, který domů přivezl hned 2 bronzová umístění, se v českém dresu představili také Honza Stavárek, Pepa Šmehlík a Pepa Šedivý.

25. listopadu 2023
SAZKA GRAND BMX 2023

Na Brněnském výstavišti proběhl již 10. ročník závodu v minirampě pod taktovkou agentury VSA Xtreme. Silná konkurence, zvučná jména a mezinárodní účast (6 zemí) zajistila kvalitní podívanou. Nejvyšší kategorii profíku vyhrála britská legenda Tom Justice, hned za ním se jako nejlepší Čech umístil Miky Hovorka.

28. října 2023
Halloween Jam Dirty Pardubice

Na dirtech v Pardubicích pořádal v sobotu Jirka Frydrych Halloween Jam. I přes mírnou nepřízeň počasí se nakonec akce uskutečnila. Sešla se tam slušná parta jezdců, někteří i v maskách a jezdilo se až do noci. 

21. října 2023
Otevření skateparku v Brně Černovicích

Slavnostní otevíračka nového parku proběhla 21. října v brněnské části Černovice.
Park se dvěma funboxy rozumných rozměrů, vysokým radiusem i velkým wallridem vypadal dobře už na fotkách ze stavby a potvrzují to i první dojmy jezdců.

12. - 15. října 2023
Miculyčová na zastávce světového poháru v Číně

Poslední zastávky světového poháru, která proběhla 12. - 15. října v Číně se zúčastnila Iveta Miculyčová. Uspěla a z pátého místa veze domů porci bodů, které by jí mohly zajistit účast na Olympijské kvalifikační sérii.

30. září 2023
C1 závod a školení porotců v Aigle

V posledním zářijovém víkendu se česká reprezentace opět vydala na výjezd, tentokrát to bylo do Švýcarska a součástí byli i 3 "nejezdci" účastnící se školení porotců. Ivet vybojovala v těžké konkurenci zlato a mezi muži se nejlépe umístil šestý Martin Habada.

16. září 2023
Mistrovství ČR 2023

V sobotu 16. září se v Pardubicích pod taktovkou CFBA a za podpory Českého svazu cyklistiky, hlavního partnera Sazka a dalších partnerů Skatepark Pardubice, TBB-Bike, Feifer servis a Meatfly konalo Mistrovství ČR v disciplínách Park a Flatland.  

2. září 2023
Undercastle Games 2023

V sobotu 2. září 2023 se v Brumově-Bylnici uskutečnil druhý ročník mezinárodního závodu Undercastle Games, který přilákal závodníky z 10 zemí po celém světě, včetně zemí jako Kanada nebo Mexiko  

2. - 9. srpna 2023
Cyklistické Mistrovství světa 2023 v Glasgow

Mistrovství světa ve Freestyle BMX, konané v Glasgow od 4. do 7. srpna 2023, představovalo klíčovou událost pro freestylovou cyklistiku a naši reprezentanti vezou cenné body ze všech kategorií. 

22. července 2023
Ghetto Games festival

Na další lotyšskou C1 vyrazila obměněná repre parta do Ventspils. Martin Spurný opět ovládnul kategorii Amatérů stejně jako Kačka Elite Women, Martin Habada v Elite Men bere bronz.

21-. - 22. června 2023
Evropské hry 2023 Krakov

Česká reprezentace zanechala výraznou stopu na letošních Evropských hrách v Krakově. Skvělé výkony našich jezdců a jezdkyň ve freestyle BMX jasně potvrdily jejich kvalitu a umístění na evropské scéně.

Pannonian Challenge 2024

22. - 26. května

Po Francouzském Fise jsme se nestihli v Česku ani pořádně rozkoukat a už ve středu 22. 5. se jelo na další výjezd. Tentokrát do Chorvatského města Osijek, kde se konal již 25. ročník legendárního festivalu Pannonian Challenge, kde se krom Freestyle BMX ukázali brusle a skate.
Letošní ročník určitě neměl nouzi o České jezdce. Celkem se závodu zúčastnilo 11 kluků na kolech a dokonce jsme potkali i 4 Čechy na bruslích. Jako vždycky byla cesta dlouhá, ale díky skvělé partě a nádhernému prostředí utekla jako voda. Večer pak už jen nahlédnout na park, který se oproti předchozímu ročníku dočkal pestrých barev, a pak zase zpátky vybalit kufry a brzy do postele.
Čtvrtek byl tak trochu chaos. I když nás dělilo jen 24 hodin od kvalifikací, trénink v parku nebyl nijak časově rozdělený. To znamenalo, že doslova skákal jeden člověk přes druhého, občas se někdo potkal ve vzduchu a kluci na bruslích nebyli vůbec nadšení z opravdu velkého počtů kol v parku. Jsem ale rád, že po celém dnu s tepovou frekvencí asi 200 za minutu se nikomu nic nestalo a byli jsme ready na závod.
Další den nám budíky zvonily brzo. Sraz 8:30 v parku, ještě poslední tréninky a už se jelo. Celý den začali ještě před obědem amatéři. V této jel teprve 8letý Štěpán Vojáček, který měl nachystanou parádní jízdu a zasloužil si velkou podporu od diváků. I já jsem se nějak probublal v této kategorii skrze park, ale jízdu jsem musel přizpůsobit tomu, že musí kluky někdo i odvést domů. I přes to jsem rád, že jsem nemusel jen sedět na lavičce a mohl se projet. Nakonec Štěpán obsadil pěkné 18. místo a já jsem se nějakým zázrakem vyšplhal až na 7. místo.
Po amatérech opět trénink a krátce před druhou hodinou už jdou na věc naši profíci. Musím říct, že jsem na všechny nesmírně pyšný. Ukázali to nejlepší co v nich je a výsledky mluví za vše. Malá škoda, že Tomáš Matyáš a Honza Havlíček ve své jízdě spadli, ale i přes to se vůbec nemají za co stydět. 

Přes kvalifikace se z celkových 41 jezdců dostalo dál 24 a naši se umístili následovně.

35. Tomáš Matyáš
31. David Ungr
30. Jan Havlíček
24. František Bližňák
22. Ondra Vojáček
19. Mikuláš Řehořík
18. Martin Spurný
17. Tomáš Beran
9. Jakub Meloun

Šest Čechů v semifinále asi nikdo nečekal, obzvlášť když byla konkurence opravdu velká. Ale my si určitě stěžovat nebudem. Rychle do sebe hodit oběd, další trénink a ještě v pátek večer se jelo semifinále. Klukům jsem točil jízdy, které mají na svém instagramu a když budete dobře poslouchat, jde slyšet, jak se mi svírají půlky. Všichni ze sebe vydali maximum, aby postoupili až do finále, kam postoupilo jen 12 nejlepších. Všichni přežili a konečný výsledek pátku byl takhle.

23. Martin Spurný
21. Ondřej Vojáček
20. František Bližňák
15. Jakub Meloun
10. Tomáš Beran
5. Mikuláš Řehořík

Dva zástupci se těší do finále, zbytek se těší do sprchy. Nesmí samozřejmě chybět společná večeře, na které proběhla i válečná porada a pak zase brzo do hajan, ať máme energii na sobotu.
Den finále byl dlouhý. I když měli Tom a Miki první trénink už 9:30, finále startovalo až v 6 večer. Vleklo se to jako pracovní pondělí, ale dočkali jsme se. Dvanáctka nejlepších se nám představila a už se sypal trik za trikem. Po asi hodině návalů adrenalinu můžu opět s radostí říct, že všichni přežili a nezbývá než počkat na výsledky. Těch jsme se samozřejmě dočkali a vypadali přesně takhle.

10. Mikuláš Řehořík
7. Tomáš Beran

Pokud by Vás zajímaly kompletní výsledky, jsou k dispozici na stránkách Pannonian Challenge.
Všichni byli nad míru spokojení a po kvalitním spánku už jen hurá domů. Cesta do Brna, kde jsem všechny kluky vysadil nám dala asi jen 6 hodin, ale i přesto je většina prospala. Není se taky čemu divit. Po pořádném výkonu to chce pořádný odpočinek. Teda alespoň do příštího výjezdu, ze kterého se určitě zase ozveme! 

TF

FISE Montpellier 2024

8. - 12. května 2024

Přesně 1404 km ujela naše reprezentace do Francouzského Montpellier, kde se jako každý rok konal velice známý festival akčních sportů Fise. Tenhle rok jsme zastupovali hned 3 kategorie. Park v podání Honzy Broži, Kuby Melouna, Franty Bližňáka a Martina Habady. Za flatland Martin Dražil. A za street Martin Šiman. Cesta byla dlouhá, ale ta největší jízda začala až na místě.
I přes velkou únavu po náročné cestě nikoho ani nenapadlo jít spát. Všichni se rovnou sebrali a už se jelo směr centrum, kde se celý festival koná. Parky vypadaly skvěle a nikdo se nemohl dočkat prvních tréninků.
Hned v první tréninkové skupině měli možnost si park projet Kuba s Frantou. Všechno vypadalo dobře, než Franta přetočil otočku přes box a byl z toho velice ošklivý pád přímo na obličej. Tady musíme poděkovat velice rychlému a profesionálnímu přístupu záchranářů, kteří se o Frantu postarali až do příjezdu sanitky, která ho pro jistotu odvezla na další kontroly. 

Po asi dvanácti hodinách v nemocnici se nám všem ulevilo, že Frantovi není nic vážného a bude z toho “jen” pár polámaných zubů a otřes mozku. Dále se tedy závodu nemohl zúčastnit, ale o to víc fandil všem ostatním. Ale zpátky k tréninku, i přes hrozivý pád trénink pokračoval a naši jezdci si ho najeli jak jen to šlo.
Ve středu před desátou hodinou už startovala kvalifikace a myslím, že si kluci odnesli velice slušné výsledky. Z celkových 72 závodníků se naše trojice umístila takhle.

30. místo - Jan Broža
37. místo - Martin Habada
38. místo - Jakub Meloun


Bohužel to nestačilo na semifinále, kam se dostalo jen 24 nejlepších, ale my jsme hlavně rádi, že nebylo potřeba sbírat další zuby.
Čtvrtek byl pro většinu spíše odpočinkový. Ráno si konečně mohl dát Martin Dražil první trénink na flatlandu, po kterém se část výpravy vydala do nedalekého veřejného skateparku, protože aktivní odpočinek je nejlepší odpočinek.
Následující den tak klidný už rozhodně nebyl. Obrovská show bylo semifinále BMX park, po kterém byla kvalifikace flatlandu. Martinovi jsme asi fandili dostatečně, protože i přes obrovskou konkurenci se dostal mezi 16 nejlepších jezdců a postoupil do semifinále.
Sobota byla dlouhá. Jako první si zajezdil Martin Šiman v kategorii BMX street a ze 60 jezdců světového kalibru si odváží nádherné 16. místo. Rychlá pauza od sluníčka a už začíná finále BMX park. Po obrovské náloži triků si 1. místo nechává doma Anthony Jeanjean, 2. místo Brandon Loupos a 3. místo Declan Brooks. Opět rychlá pauza a začíná semifinále BLX flatland. Vlajka vlaje, dav burácí a Martin jede. Byly to dlouhé tři minuty, ale stejně jako jeho jmenovec ze streetu si Martin Dražil bere krásné 16. místo.
Slovo dalo slovo, všichni se shodli, že už mají sluníčka dost a nechtějí zůstávat až do neděle, takže se naložila dodávka a hurá domů. Po noci, kdy všichni spali v autě složení jako puzzle jsme zpátky v Praze a naše dobrodružství oficiálně končí. Ve Francii jsme nechali krev, pot a zuby, ale zpátky si vezeme hromadu zkušeností, úctyhodné výsledky a hlavně nezapomenutelné zážitky. 

TF

CFBA na Prague Bike Festu

27. - 28. dubna 2024

Kamera, střih: Zdenda Weiter (@weiterzdenek1)

Celý víkend od 26. do 28. dubna proběhl ve znamení kola. CFBA se jako jeden z vystavovatelů podílela na již druhém festivalu cyklistiky Prague Bike Fest a rozhodně se bylo na co dívat.
Ale začněme postupně. Hned v pátek ráno se vydala částečná parta CFBA směr Praha, aby se stihlo všechno nachystat. Na místě se potkali s klukama z Party Velkých Přátel a WDGF a společnými silami připravili celou street zónu pro street jam. V sobotu ráno pak už jen stačilo postavit stany, nahodit bannery a už se nám to začalo scházet.
Celé dopoledne a následně i brzké odpoledne mohli návštěvníci vyzkoušet BMX kola, které sebou vzal Saša Rovný z TBB-BIKE. No a kdo chtěl radši vidět, jak to šlape profíkům, mohl popojít pár kroků a obdivovat kluky z VSA party v jejich mini rampě. Návštěvníků se nám u stánku ukázalo opravdu hodně, za což jsme nesmírně rádi! Těší nás, že mladá generace se o BMX stále zajímá. S radostí jsme odpovídali na dotazy ohledně výběru nového kola, nebo kde a s kým je nejlepší pro začátek jezdit.
Takhle jsme si s Váma povídali a jezdili asi do půl třetí, kdy začal Sazka PBF Grand BMX 2024. Závod ve dvojité minirampě nabídl souboje jeden na jednoho pro 8 profesionálních jezdců z Česka. Po skvělé show si první místo odnesl Tom Beran, který ve finále zdolal Martina Habadu, který bral druhé místo a třetí místo odnáší Miki Řehořík.
 

Po takovém návalu adrenalinu ale neměli diváci žádnou pauzu a rovnou začal náš CFB Invitational Street Jam. Dvacítka největších zabijáků tam hodinu v kuse drtili raily a bedny. Dokonce jsme nepřišli ani o obrovský transfer v podání Robina Pfluga, který ukázal, že se ani na streetu neztratí. Po téhle podívané dali všichni nějaké to pivko a přesunuli se na Bike Forum Stage, kde jsme si vyhlásili vítěze nejen jamu, ale i dlouho připravovaných CFB Awards.
Stejně jako na street plaze se mikrofonu ujal Martin Svoboda z WDGF Crew a rovnou se šlo na věc. CFB Invitational porota rozhodla následovně:

1. Jirka Koláč
2. Josef Diblík
3. Ondřej Valent
Best trick - Pavel Tenčík

Pět minut pauza, Marty nahodil pořádnej ohoz a mohlo se začít vyhlašovat Awards. Rád bych řekl, že se atmosféra dala krájet, ale to nejsme my bikeři. Všichni se pohodlně usadili s pivkem nebo kofolou a trpělivě čekali co se bude dít. No a dopadlo to přesně takhle:

Rookie rider roku 2023: Martin Spurný

Park jezdec roku 2023: Mikuláš Řehořík

Dirt rider roku 2023: Venca Musil

Street rider roku 2023: Pavel Tenčík

Video projekt roku 2023: Pavel Tenčík - Light it up

Video part roku 2023: Pavel Tenčík - 2223

Even roku 2023: Bajkon

Bylo to jako na Oscarech, všichni výherci měli možnost poděkovat ať už porotě, lidem co jim poslali hlas, rodině, kamarádům i pořadatelům. Každý si přebral nádhernou cenu a první den byl u konce.
Neděle už byla o něco klidnější. Opět nějaké to povídání s Vámi, půjčovna kol a dokonce jsme zvládli i super exhibici v podání Martina Dražila, který nám ukázal něco ze svého širokého výběru otoček.
Takhle to šlo až do pozdních odpoledních hodin, kdy Prague Bike Fest skončil, my jsme sbalili co se dalo a hurá domů!
Víkend byl náročný, ale stálo to za to. Atmosféra byla skvělá, zájem o BMX byl velký a návštěvníci úžasní. My chceme poděkovat všem, co se do toho pustili s náma a přidali ruku k dílu. Díky TBB-BIKE, WDGF Raiders, Partě Velkých Přátel, Sazce i samotnému Prague Bike Festu. Doufáme, že se zase uvidíme příští rok! 

TF

HFC1 - flatland Maďarsko

20. dubna 2024

Je po víkendu a já se ohlížím zpět na skvěle strávený čas v Maďarsku. Byli jsme totiž s klukama Filip Votroubek a Adam Pekař na letošním prvním Flatland závodě nedaleko Budapešti. V celkem nově otevřené tréninkové hale Sport Zone se konal již po několikáté závod HFC1. Sešla se tu snad celá Maďarská scéna, která je dost veliká, od začínajících jezdců až po Elite závodníky. Nejmenšímu bylo snad 5 let a dokonce vyhrál svoji kategorii. Závod se jel na dvě kola formou lepší se počítá. Atmosféra se povedla, protože Maďaři jsou přátelští a hlavně jsme si to přijeli užít a potkat staré známé. Filip jel v kategorii Open, kde bylo na každé kolo 2.5 minuty. I když první kolo se mu moc nepovedlo, tak ve druhém zaválel a dal to na bednu a odvezl si 3 místo. Adam a já jsme jeli v té nejvyšší kategorii a to Elite. Tříminutová jízda je celkem masakr, ale nakonec se mi to povedlo nejlíp ze všech a díky tomu se na mě smálo první místo 💯🎉 Bohužel Adam to nezvládl moc dobře a na stupně vítězů to nestačilo. Gratulace všem na bedně!!! Díky moc za podporu a všem co nám drželi palce🙌 Jsem rád, že jsme na tenhle vejlet jeli protože to byla zkušenost, která se vždy hodí 🙏 Budu se zase těšit na další výjezd!

Výsledky Elite
1. Martin Dražil CZ
2.Varo Hernandez E
3. Ákos Bordás HU

Výsledky Open
1.Bózsó Csaba HU
2.Koncsecskó Tamás
3.Filip Votroubek

MD

3. místo Filip Votroubek

1. místo Martin Dražil

Hungarian Flatland Cup

26. listopadu 2023

Poslední listopadový víkend jsem se s klukama vydal do nedalekého Maďarska na skvělý závod Hungarian Flatland Championship který se konal parádním obchodním centru Duna Plaza nedaleko centra Budapešťe.
Moc rád tam jezdím protože Maďarska scéna je veliká a hlavně tato soutěž má krásnou rodinnou a pohodovou atmosféru.

První den se jel Maďarský šampionát který jsme si skvěle užili. Jely se celkem 4 kategorie a to: Junior, Ženy, Master (kde se ukázali i naši dva jezdci Josef Šmehlík a Pepa Šedivý) a Elite (kde jsem jel Já Martin Dražil a Jan Stavárek). Bohužel kluci se nezvládli umístit, ale já jsem v kategorii Elite utrhnul 3 místo. Po celodenním ježdění jsme si dali malou prohlídku města i když bylo na nule ale to nás nezastavilo 😁

Druhý den po snídani jsme se vydali kouknout na legendární Flatland spot v centru Budapešti, který se jmenuje Hero's Square. Velká rovná plocha přesně dělaná pro trénink🤘 Foukalo a byla zima, ale to nás nezastavilo si natočit pár linií a pak hurá na druhý závod a to C1.
Druhý závod byl jiný tím, že se jednalo o mezinárodní závod pod záštitou UCI a proto se v něm získávaly body do světového UCI rankingu. Tentokrát se jely jen tři kategorie a my jsme se prali o každé místo. Kvalifikace pro kluky v Master skončila před finálem. Já a Honza jsme se protlačili a pro mě to nakonec ve finále dopadlo na bednu - a to opět 3 místo.

Skvěle jsme si to užili a byla to zas další zkušenost a motivace pro příští závody.
Budeme se těšit na další rok🙏
Děkujeme moc Czech cycling a Czech Freestyle Bmx Asociacion

MD

Kompletní výsledky českých reprezentantů v C1 závodu v přehledu reprezentačních výjezdů ZDE.

SAZKA GRAND BMX 2023

25. listopadu 2023

Velká sportovní akce roku, festival Life! na BVV je za námi a s ní již 10. pokračování našeho doprovodného programu na tomto festivalu. Vidět jste nás mohli v rámci Sazka arény, kterou jsme pro Vás připravili v pavilonu F.

Již tradiční freestyle BMX závod s 20ti letou historií o PRIZE MONEY 30 000 Kč proběhl ve VSA dvojité minirampě s funboxem uprostřed.

V kategorii amateur startovalo celkem 15 jezdců. I v této části závodu jsme viděli parádní ježdění a padaly obtížné triky. V kategorii amatérů dominoval Ungr David, Borek Tomáš, Zdražil Lukáš, Sláma Vojtěch, Prokeš Vojta nebo vítěz Marek Pokorný. Za zmínku stojí i samotný Matěj Loučka, který do této kategorie také nastoupil, ale bohužel nepostoupil.

Do kvalifikace kategorie PRO nastoupilo celkem 19 jezdců z Rakouska, Slovenska, Maďarska, Španělska, Anglie a samozřejmě téměř kompletní špička jezdců z ČR. 10 postupujících finalistů kategorie PRO a start samotného finále bylo opět to nejlepší z celého dne. Zóna Sazka arény praskala ve švech a atmosféra byla skvělá. To, co opět proběhlo v jízdách finalistů je nepopsatelné. Úroveň ježdění byla opravdu vysoko. Padaly triky, které jsme doposud v závodech GRAND BMX neviděli. Umístění jednotlivých jezdců najdete v tabulce výsledků v galerii. Kategorii PRO vyhrál Tom Justice, na druhém místě stál Miki Hovorka a na třetím místě legenda Layos Sergio. Gratulujeme!

Skvělou atmosféru závodu oživil DJ FUSE a moderátoři Berny Soška, Patrik Fáfek a Jeny Valenta.

Třetí den festivalu - neděle, patřila Sazka aréna jezdcům freestyle scooteringu v závodě Chilli King of Ramp vol. 5 pod organizací partnera programu Scootshop.cz.

Děkujeme všem jezdcům za účast, všem divákům za parádní atmosféru a všem partnerům za podporu a tedy i možnost akci realizovat. Letošní ročník byl opět jedinečný. Užili jsme si to!

Za VSA Xtreme, Jeny Valenta

Halloween Jam Dirty Pardubice

28. října 2023

   V sobotu na Pardubických Dirtech proběhnul Halloween Jam a reportáž z něj sepsal organizátor Jirka:

   Ráno nám ještě trošku zapršelo a myslel jsem si, že akci budeme muset zrušit, ale protože se této akci udělalo celkem velké promo, řekl jsem si že do toho jdeme. Kluci z Dirty Pardubice a z Dogswoodu naházeli koberce přes bahnitá místa a začlo se jezdit. Za to jim díky a díky i mé ženě za super občerstvení a výzdobu 😇🤘. Ja jsem si mezitím došel pro kostým a kolo a kolem druhé hodiny odpolední jsme rozjeli Jam.
   Jezdila se 4crosska, resina i dirty. Padaly opravdu úžasné triky, kluci se snažili a vzájemně podporovali. Dohromady se na místě sešlo 32 riderů.

Aftermovie Halloween Jam 2023 Dirty Pardubice

Našimi třema vítězi se stali:
Šimon Pekař
Matyáš Tomáš
Jakub Kabele

Bohužel byl i best crash, který získal Pavel Fučík. Tento kluk přetočil backflip a zlomil si u toho obratel. Snad bude zase co nejdříve v pořádku a celá pardubická banda posíla hodně pozitivní energie a síly pro hojení.

Best mask vyhrál týpek v kostýmu tygra.

Večer se rozsvítily aku reflektory a ježdění tak mohlo pokračovat až do noci.
Ještě jednou bych chtěl poděkovat všem co dorazili a užili si s námi tuto akci. Tak zase za rok!

PS. další jam plánujeme na čarodějnice, na datu pracujeme, budeme informovat 🤘

Jirka Frydrych

Slavnostní otevření nového parku v Brně Černovicích

21. října 2023

V brněnské části Černovice vyrostl nový park, který je od 21. října po jeho slavnostním otevření přístupný veřejnosti. 

Park se dvěma funboxy rozumných rozměrů, vysokým radiusem i velkým wallridem vypadal dobře už na fotkách ze stavby a potvrzují to i první dojmy jezdců.
Miki Řehořík (aktuální mistr ČR): ,,Nový park v Černovicích je rozhodně jeden z těch lepších v ČR a je super, že už je něco většího než jen metrový funbox a metrové rádiusy. Je to super park, který za mě je i na dobré a krásné lokaci. Nikde v ČR není park, který by měl dva funboxy za sebou a proto si myslím, že tento skatepark je i jedinečný v tomto ohledu. I když na skateparku je i pár chyb, kterých jsem si všiml tak jsem rád, že takový skatepark stojí a myslím si, že to nejen posune sport BMX, ale i jiné adrenalinové sporty. Ve zkratce jsem rád, že tento park byl zrealizován, je fakt skvělej a to co jsem tam zatím najezdil tak vždy bylo užité na plno."
Honza Broža (reprezentant): ,,Park hodnotím pozitivně - velké rádiusy, přijemné funboxy, park má dobrou flow. Jsou tam i věci co mě moc nenadchly jako ten malý velbloud vedle funboxu🤣🤣.Ale jinak fakt super park s velkými prěkážkami."

Jak celá otvíračka vypadala, shrnuje Peťa Solař:
Ahoj, chtěl bych se podělit o mé dojmy z nedávně otevřeného parku u nás v Brně Černovicích. Když jsem se dozvěděl že Černovice mají takovéto plány začal jsem se o to zajímat a za nedlouho přišel nápad vzít si na krk jeho otevření. Veškeré plánování šlo celkem hladce a promo akce se taky docela chytlo, takže nám už nezbývalo nic jiného než si počkat na předpověď počasí aby jsme mohli potvrdit termín. Jak nám, tak stavební firmě všechny termíny vycházely a vše šlo podle plánu. A pak když přišel den otevření tak už od samého rána se v parku scházeli jezdci každého věku, s nimi rodiče a i prarodiče, taky se zastavila spousta kolemjdoucích a super bylo že se přišli podívat i lidi z venku kteří do toho sportu tolik nevidí. Ve dvě odpoledne přišlo na řadu předání parku veřejnosti, kterého se účastnilo jak vedení z městské části, tak i lidé z vedení města díky kterým tento park měl možnost vyrůst. Střihla se slavnostní páska, proběhl přípitek a mohlo se jít na komentovanou exhibici kluků na BMX kolech, bruslích a koloběžkách. Rozhodně bylo na co koukat, kluci předvedli spoustu moc povedených věcí. Nedostal se ke mě žádný špatný ohlas tak si myslím že se akce povedla, počasí vyšlo víc než by jsme si mohli přát. Díky za možnost přispět sem.

Pár fotek z akce od Karla Doležala ZDE a ZDE, povedené video z akce od Kuby Zelenky ZDE.

KJ

Mobirise Website Builder

FISE Bazhong, Čína

12. - 15. října 2023

V Čínském Bazhongu se konala poslední zastávka světového poháru FISE a za Českou republiku na ní nemohla chybět Iveta Miculyčová. Pro tu tento závod představoval mimo jiné hlavně příležitost získat další UCI body do světového rankingu, který v prosinci rozhodne o její účasti na Olympijské kvalifikační sérii a potažmo proto i možnosti kvalifikovat se na samotnou olympiádu do Paříže 2024.

Ivet nenechala výsledek náhodě a závodu předcházela pečlivá příprava - před odletem do Číny strávila týden spolu se svým trenérem Michalem Beranem v Anglii intenzivním tréninkovým soustředěním. 

Úsilí se vyplatilo, Ivet ve světové konkurenci obstála, porotu zaujala originalitou svých triků - mezi nimi i čerstvá novinka právě z tréninku v Anglii - Cliffhanger (na fotce vpravo) a z finále si proto odváží velmi pěkné a cenné 5. místo.

Myslím, že tímto výsledkem si svou kvótu na Olympijskou kvalifikační sérii pojistila a my se proto můžeme těšit, že v příštím roce bude na jejích dvou zastávkách v Šanghaji a Budapešti bojovat o kvalifikaci na Olympijské hry.

KJ

Mezinárodní závod C1 a školení porotců od UCI World cycling centre ve Švýcarském Aigle

30. září 2023

Čtvrtek 28.9. ráno a posádka dodávky Českého cyklistického svazu už se schází v Praze. Po naložení kol a batohů vyráží směr Švýcarsko do města Aigle, kde se koná nejenom mezinárodní závod C1 ale také školení freestyle bmx porotců. Cesta trvající přibližně 12 hodin, zakončena úspěšným příjezdem na ubytování, všechny dost vyčerpala a jde se rovnou spát. V pátek hned brzy ráno vyráží 3 členové výpravy (Tom Havlík, Erik Figar, Tom Frýdek) směr Světové centrum cyklistiky aby zahájili kurz pro porotce. V pozdním dopoledni přijíždí i zbytek výpravy (Tom Beran, Jan Broža, Miki Řehořík, Martin Habada, Kuba Meloun a Ivet Miculyčová) a začínají najíždět park na sobotní závod.

Po dni plném vzdělávání se a trénování jsou všichni utahaní a hned po jídle mizí na pokoje a do postelí. Sobotní ráno se moc neliší, část výpravy mizí v učebně. Celé dopoledne se věnují video porotcování a diskutují to s nejlepšími porotci v oboru, aby pochytili co nejvíce rad a doporučení. Zbytek mezitím najíždí park, aby se jim odpolední závod podařil. Po obědě už se i kluci přesouvají z učebny do parku aby se připravili na hodnocení závodu. Kvalifikace odjeta a do finále postupuje v kategorii žen Ivet Miculyčová a v kategorii mužů Jan Broža, Martin Habada a Tomáš Beran. Miki a Kuba bohužel spadli a na finále to nestačilo.

Na nic se nečeká a finále je jedna velká jízda jak pro jezdce, tak pro porotce, protože zde jsou i jezdci co obsadili bednu na olympijských hrách 2020 v Tokyu. Pro Ivet to ale není žádný problém, bere první flek. V kategorii muži zajel nejlépe Martin Habada. Jan Broža i Tom Beran při jedné jízdě spadli a druhou jízdu zajeli na jistotu aby ukořistili nějaké body.

Kluci v porotě dostali pozitivní zpětnou vazbu od lektorů kurzu, kteří je při hodnocení pozorovali, poté probrali ještě pár detailů a úspěšně tak kurz dokončili. Po slavnostním vyhlášení rychlá sprcha, balíme batohy a kola a hurá domu.

TH

Undercastle Games 2023

2. září 2023

V sobotu 2. září 2023 se v Brumově-Bylnici uskutečnil druhý ročník mezinárodního závodu Undercastle Games, který přilákal závodníky z 10 zemí po celém světě, včetně zemí jako Kanada nebo Mexiko. Tato sportovní událost pod záštitou UCI hostila dvě disciplíny: Freestyle BMX Park a Freestyle BMX Flatland, rozdělené do kategorií mužů a žen.

Kvalifikace:
Soutěž v parkové disciplíně byla silně obsazená závodníky z celého světa, včetně olympijského medailisty Declana Brookse, který byl jedním z hlavních favoritů. Kvalifikace přilákala celkem 28 jezdců, z nichž se pouze 12 probojovalo do finále. Mezi českými jezdci se výrazně prosadil Tomáš Beran, který se umístil na čtvrtém místě. Kvalifikaci však suverénně vyhrál Declan Brooks. V disciplíně Flatland zazářil český jezdec Martin Dražil, který se umístil na prvním místě před mexickým jezdcem Arturem Alegria. V obou ženských kategoriích byla bohužel menší účast. Závodnice tak měli rovnou finále.

Finále žen:
I přes menší účast ženské kategorie ve Flatlandu i Parku předvedly závodnice poutavé výkony. Flatland ovládly Maďarky v čele s Panni Thuránzsky, která získala první místo. V parkové disciplíně si olympionička z Německa, Lara Lessmann, zajistila suverénní vítězství. Následovaly ji reprezentantky Slovenska a Maďarska.

Finále mužů:
Finále mužů odstartovala disciplína Flatland, kde Martin Dražil obhájil svůj postup z kvalifikace a ve finále tak potvrdil své první místo. Na druhém místě se umístil reprezentant Mexika a třetí příčku obsadil zástupce Maďarska. Finále mužů v parkové disciplíně představovalo vrchol večera s ohromující hodinovou show plnou světových triků. Maxime Chalifour z Kanady skončil na třetím místě, zatímco druhé místo si vybojoval ukrajinský reprezentant Yurii Illiushchenko. Nicméně ve chvíli, kdy se zdálo, že Illiushchenko má našlápnuto k vítězství, britský jezdec Declan Brooks ukázal svou neuvěřitelně čistou jízdu plnou obtížných triků, což mu zajistilo zlatou medaili a celkové vítězství.

Mezinárodní závod Undercastle Games 2023 byl zážitkem jak pro fanoušky BMX Freestyle, tak i pro účastníky. Těšíme se na další ročníky této události, která neustále roste a láká stále více talentovaných závodníků ze všech koutů světa.

EF

Cyklistické Mistrovství Světa 2023, Glasgow

2. - 9. srpna 2023

Mistrovství světa ve Freestyle BMX, konané v Glasgow od 4. do 7. srpna 2023, představovalo klíčovou událost pro freestylovou cyklistiku. Reprezentanti České republiky se snažili nejen o úspěch na světové scéně, ale parkoví jezdci také o postup na olympijské hry v Paříži 2024. Soutěž probíhala v náročných podmínkách vzhledem ke konkurenci a střídavému počasí.

V disciplíně park se v mužské kategorii za Českou republiku zúčastnili Martin Habada a Tomáš Beran. V ženské kategorii reprezentovaly zemi Iveta Miculyčová a Kateřina Jalůvková. Za disciplínu flatland soutěžil v českých barvách Martin Dražil.

Martin Habada a Tomáš Beran se přes velkou konkurenci bohužel neprobojovali do semifinále, a to přesto, že předvedli výborné výkony. Tomáš Beran obsadil 32. místo a Martin Habada skončil na 35. příčce. Jejich účast na mistrovství přesto přinesla cenné body pro českou reprezentaci a pomohla zpevnit její pozici v celosvětovém rankingu.

Iveta Miculyčová a Kateřina Jalůvková se v ženské kategorii pokusily zazářit na světové scéně. Kateřina se bohužel do finále neprobojovala kvůli srážce v tréninku, která zanechala zranění. Nicméně, i přes toto zranění, odjela kvalifikační jízdy bez pádu a obsadila 26. místo, což je vzhledem k okolnostem pozitivní výsledek. Iveta Miculyčová se z 9. místa kvalifikovala do finále, což byl významný úspěch. V samotném finále však druhá jízda neproběhla podle očekávání a Iveta nakonec dosáhla na 9. místo. I přes nepovedenou druhou jízdu však její účast přinesla důležité body pro celosvětový ranking České republiky.

Martin Dražil v disciplíně flatland předvedl porotě své kombinace triků a s provedením své kvalifikační jízdy byl spokojený, proto ho následné bodové hodnocení poroty trochu zamrzelo. Do užšího semifinále se mu z kvalifikace probojovat nepodařilo, i tak skončil na velmi pěkném 21. místě a domů proto veze body i z disciplíny flatland.

Mistrovství světa ve Freestyle BMX v Glasgow bylo důležitou událostí pro českou reprezentaci. Přestože se žádný z reprezentantů neprobojoval na stupně vítězů, jejich účast a výkony byly velmi cenné. Získané body budou mít významný dopad na celosvětový ranking a parkovým českým jezdcům pomohou směrem k olympijským hrám v Paříži v roce 2024. I přes nepříznivé počasí a náročnou konkurenci ukázali reprezentanti České republiky svou odhodlanost, dovednosti a vášeň pro freestyle BMX. 

EF

Ghetto games festival 2023

22. července 2023

V Lotyšsku se konal již 15. ročník festivalu Ghetto games a jeho součástí byl i závod ve Freestyle BMX úrovně C1. Ve složení Honza Broža, Martin Habada, Kačka Jalůvková, Martin Spurný, Fanda Bližňák, Tomáš Matyáš, Ondra Baranec, Martin Lopour a jako doprovod Franta Bližňák st. vyrazila česká reprezentace na 15 hodinovou cestu z Ostravy do Ventspils ve čtvrtek a hned v pátek ráno je čekal první trénink.

Organizátoři akce drželi naše jezdce ve střehu - téměř až do odjezdu jim informace o časovém harmonogramu zcela chyběly a když už se nějaké objevily, zpravidla to bylo až na aktuální den a ještě je stihli v průběhu několikrát změnit. V konečném znění měly tedy kategorie Amatér i Elite startovat v sobotu večer. Tak se dokonce i stalo a kvalifikací Elity byl závod zahájen, ale po úvodních 3 jízdách začalo pršet. Déšť sice netrval ani hodinu, ale park se vysušit nedařilo a proto proběhnul riders meeting, kde se domluvil přesun na nedělní ráno (v případě nepříznivého počasí dokonce padla alternativa přesunutí závodu do vzdáleného Indoor parku do Rigy). Obavy z nedělního deště se nakonec nepotvrdily a závod proběhl i s živým vysíláním v neděli dopoledne 8:00 - 10:00 (místního času), obě kategorie jely rovnou finále.

Kategorii Amatérů dominoval Martin Spurný a s náskokem 5 bodů obsadil první příčku.
V kategorii Elite Women měla tentokrát Kačka Jalůvková snahu zjednodušenou, protože byla jedinou startující a domů veze 200 bodů do UCI žebříčku.
V Elite Men na bednu dosáhl z třetího místa Martin Habada, za ním Honza Broža obsadil 5. místo, Fanda Bližňák 8. místo, Martin Lopour bere 10. a Ondra Baranec 11. flek. Tomáš Matyáš se bohužel při tréninku zranil a závodu se proto zúčastnit nemohl.

A co k výjezdu dodávají jezdci? Tomáš poznamenává, že v Lotyšsku došel na cestách asfalt, Honza s Frantou si prý za volantem užili pumptrek na polské dálnici, Ondra cení místní pláž a Fanda vzkazuje ,,Byla to pecka, lidi!"

KJ 

Evropské hry 2023 Krakov

21. - 22. června

Národní tým odcestoval do Krakova již v neděli, aby měl dostatek času na přípravu a trénink před samotnými závody, které začínali pondělními tréninky. Středa byla dnem kvalifikací, kde se počítalo se sčítáním bodů z obou jízd. Bylo tedy nezbytné strategicky naplánovat jízdy tak, aby byly co nejméně rizikové, ale zároveň dostatečně kvalitní na postup do finále. V obou kategoriích - muži i ženy - se do finále dostalo pouze 12 jezdců.

Našim jezdkyním se podařilo postoupit do finále. Ivetě se to povedlo ze 4. místa, a to díky její volbě jednodušších jízd, které ji zajistily stabilitu a umožnily se tak soustředit na finále. Podobnou strategii zvolila i Kateřina, která se do finále probojovala z 8. místa. V mužské kategorii byla konkurence o něco vyšší, a proto museli Tomáš i Martin přidat do svých jízd náročnější triky. Nakonec se do finále probojoval pouze Tomáš.

Ve finále předvedl Tomáš skvělou první jízdu, která mu zajistila celkové 7. místo. Bohužel ve druhé jízdě spadl a nemohl tak svůj výkon vylepšit. V konečném součtu se však hodnotí pouze jedna nejlepší jízda, a Tomášovo sedmé místo je opravdu vynikajícím výsledkem.

Iveta a Kateřina zvolily strategii bezpečné první jízdy, kde si zajistily jisté body, a do druhé jízdy pak přidaly ty nejlepší triky. Kateřině se podařilo předvést bezpečnou první jízdu, avšak druhá jízda jí bohužel nevyšla podle plánu. Přesto sedmé místo, které obsadila, je skvělým výsledkem a příště budeme určitě svědky i jejích dalších triků, které tentokrát nestihla.

Iveta jela podobnou strategii jako Kateřina, první jízdu bezpečně, aby si zajistila solidní pozici a nemohla se propadnout v případě neúspěchu ve druhé jízdě. Ve své druhé jízdě však předvedla navíc ještě další triky a dokonce předvedla backflip barspin, který jsme od ní viděli poprvé. Iveta se jako jediná jezdkyně přehoupla přes hranici 80 bodů a stala se tak mistryní Evropy ve freestyle BMX už podruhé.

Děkujeme všem našim jezdcům za skvělou reprezentaci a těšíme se na další vzrušující závody!

EF

© Copyright 2023 Czech Freestyle BMX Association. All Rights Reserved.

No Code Website Builder