Czech freestyle bmx association - Česká freestylová bmx asociace - CFBA


Czech freestyle bmx association

Česká freestylová bmxová asociace

Zpět na novinky

Jak funguje kvalifikace na Olympijské hry

 

 

Systém kvalifikace

Začneme obecnými podmínkami a systémem kvalifikace na Olympijské hry 2020 v Tokyu. Základní informace lze samozřejmě nalézt na našem webu v sekci Olympijské hry, případně je možné se v odkazech prokliknout na oficiální podrobné informace na webu UCI. I přesto však nebude na škodu shrnout si dostupné informace a projít kvalifikační systém.

Období

Kvalifikační období platí pro dobu od 1.listopadu 2018 až do doby 11.května 2020. V tomto období je možné získat kvalifikační body z jakéhokoli FBMX závodu, který spadá do kvalifikačních kategorií UCI. Všechny závody, ze kterých je možné získat kvalifikační body, lze nalézt na UCI webu pod BMX FREESTYLE --> Calendar. 

Kvalifikační body

Kvalifikační body jsou rozděleny do několika kategorií. Stručně řečeno, větší závody mají větší bodové ohodnocení. Největší množství bodů je proto rozděleno v Mistrovství světa a světového poháru. Nicméně body lze získat i ze závodů jako je např. Baltic Games nebo JunkRide závod v Šuranech. Závodů je sice obrovské množství, nicméně to neznamená, že ten, kdo objede každý závod na planetě získává největší počet bodů. Počet závodů, ze kterých se počítají body je totiž omezen. Jedná se tedy o:

  • 2 nejlepší výsledky z Mistrovství světa (CM)
  • 6 nejlepších výsledků ze Světového poháru (CDM)
  • 1 výsledek úrovně CC - tady pozor, nepočítá se nejlepší výsledek, ale poslední výsledek. Pokud tedy někdo vyjede první místo na závodě CC v dubnu 2019, potom desáté místo v září 2019 a nakonec páté místo v březnu 2020, budou se mu počítat body za páté místo.
  • 6 nejlepších výsledků úrovně C1 (např. Baltic Games)
  • 1 nejlepší výsledek úrovně CN (Mistrovství daného státu v roce 2019)

Tabulku s bodovým ohodnocením závodů naleznete buď na oficiálním webu UCI, nebo na našem webu v záložce Olympijské hry.

Kdo se počítá

I přesto, že se po celém světě skládají reprezentační týmy pro kvalifikaci na OH, kvalifikačního systému se může účastnit kdokoliv. Nemusí být tedy v žádném oficiálním týmu. Pro to, aby se danému jezdci započítali body jsou pouze dvě podmínky:

  • Jezdec musí být narozen před, nebo přesně v den 31.prosince 2005
  • Jezdec musí mít platnou UCI licenci.

Pokud tedy jezdec splňuje tyto dvě podmínky, jeho kvalifikační body jsou započítány pro jeho stát. Tím to ovšem nekončí. Kvalifikační body daného státu se totiž počítají ze dvou nejlepších jezdců. Aby to bylo jasné, uvedeme příklad:

Na konci kvalifikančího období budou mít nejlepší výsledky za Austrálii Logan Martin (10 000 bodů) a Kyle Baldock (5 000 bodů), a dva nejlepší výsledky za Anglii budou Jack Clark (8 000 bodů) a Alex Coleborn (7 500). I přesto, že individuálně v kvalifikaci z těchto 4 jezdců zvítězil Logan Martin, Anglie má v součtu dvou nejlepších jezdců celkem 15 500 bodů, zatímco Austrálie pouze 15 000. Anglie tak porazila Austrálii.

Stejný systém funguje také pro Ženy. Ženy a Muži mezi sebou nejsou nijak provázáni a může se tedy stát, že na Olympiáde budou startovat jiné státy za Muže a jiné státy za Ženy.

Kolik je míst

Pro Freestly BMX je na OH 2020 k dispozici celkem 18 míst. 9 míst pro Muže, 9 míst pro Ženy. Jedno místo je vždy rezervováno pro hostující zemi (nyní Japonsko), tudíž na OH 2020 se kvalifikuje 8 států za Muže a 8 států za Ženy (+ jeden Muž z Japonska a jedna Žena z Japonska).

Český olympijský tým

V tuto chvíli se jedná o tým složený pro kvalifikace na OH 2020. Jedná se o dva jezdce a jednu jezdkyni, kteří budou podporování ze strany Českého Cyklistického Svazu jako reprezentanti České republiky.

Výběr

Výběr českých reprezentantů proběhl na přelomu roků 2018/2019. Jezdci byly odhlasováni všemi členy Freestyle BMX asociace. Tento výběr je konečný, ovšem pouze do konce roku 2019. Výběr pro rok 2020 bude pravděpodobně automaticky určen podle nejlepších výsledků z oficiálního UCI rankingu pro kvalifikaci na OH 2020. 

Repre 2019

Pro rok 2019 byli vybráni:

  • Zdenda Pešek
  • Jakub Němec
  • Nikola Přikrylová

 

za CFBA, Erik Figar.

Publikováno 12.3.2019, Autor: Erik Figar, Zobrazeno: 1650×